ZDROWIE

Dysplazja stawów biodrowych i rozwórka Koszli. Jak przerazić młodą matkę?

rozwórka koszli, dysplazja bioder, frejka,szyna, dysplazja u dzieckaDysplazja stawów biodrowych!

Tak, tak, stało się to, o co się martwiłam. Mała Zu ma założoną Rozwórkę Koszli.
Dysplazja stawów biodrowych u dzieci, zwłaszcza dziewczynek jest bardzo częsta. Miałam nadzieję, że uda nam się tego uniknąć :(.

A zaczęło się tak.

Każde dziecko ma kontrolną wizytę u chirurga ortopedy bądź ortopedy, jak zwał tak zwał. W przychodni  pani doktor zbadała małą, obejrzała biodra i zleciła USG w konkretnym miejscu- wszystko dzieje się w państwowej służbie zdrowia.

Nie powiedziała: proszę zrobić JAK NAJSZYBCIEJ USG, więc następnego dnia po wizycie zadzwoniłam i umówiłam się na pierwszy wolny termin, który był za miesiąc –BŁĄD.

Miesiąc później lekarz od USG (bardzo dobry dr. Kuszyk- pozdrawiam serdecznie!!! ), powiedział tak:  proszę JAK NAJSZYBCIEJ najlepiej dziś udać się do ortopedy, który zleci leczenie, jest poważna dysplazja, im szybciej zacznie się  ją leczyć tym szybciej będzie po wszystkim.

Powiem szczerze, byłam przerażona powagą sytuacji. Po telefonie do państwowej przychodni dowiedziałam się, że mogę przyjść za tydzień do pani doktor i się „wcisnąć” jak się uda bo szans na wizytę nie ma i kropka. What????

Została mi prywatna droga. Znalazłam dwóch świetnych specjalistów od tego schorzenia (pozdrawiam panią dr. Grażynę Feder!).

Jak się leczy dysplazję stawów biodrowych?

W dysplazji bioder jest taka zasada, jak dziecko ma 6 tygodni to rozwórkę zakłada mu się na 6 tygodni. Mała Zu miała 3 miesiące więc potrwa to 3 miesiące.
Dzień i noc w szynie, przez 3 miesiące!!
Jak zobaczyłam w necie jak taka rozwórka wygląda, przepłakałam cały dzień. Bałam się jak to będzie. Czy zmieści się do wózka? do fotelika?  Okazało się, że lekarz taką rozwórkę ustawia do dziecka- nie jest rozpłaszczone jak żaba. Ten pałąk, który widać na zdjęciu trzeba tylko obszyć jakimś materiałem bo inaczej obciera skórę.

A oto kilka informacji:

– jak lekarz zaleca noszenie rozwórki to lepiej to zrobić, w późniejszym wieku leczenie dysplazji wiąże się z gipsowaniem, wyciągiem i generalnie grozi kalectwem,

-oprócz Rozwórki Koszli są też Szelki Pawlika, Frejka-  działa to tak samo (rozwórki nie trzeba przy zmianie pieluch zdejmować to jest plus)

-dysplazja bierze się z genów,
-może na nią wpłynąć ułożenie dziecka w macicy i ułożenie przy porodzie

Aktualizacja:
Mała Zu ma dziś 6 lat i po dysplazji bioder nie ma ani śladu.

 

Poprzedni Next Post

You Might Also Like

4 komentarze

 • Odpowiedź izabela 27 maja 2010 at 02:02

  Oj skarbenku! Ale ta nasza Zu ma sie co? Kotku rozmawialam z tatkiem, opwiadal jak to ze mna bylo, I z Ania…. Ah te geny! Bedzie dobrze, bedzie piekna zgrabna dziewczynka! A teraz mozna tylko dziekowac Bogu ze sie wykrylo w miare wczesnie… Ta historia o gipsach mnie przerazila! Zaraz sama podziekuje mamie za to ze pozwolila mi sie meczyc w tej frejce. Pamietac trzeba o tym ze wszystko robi sie dla dobra Twojej Corci <3
  Daj buzi tej dzielnej dziewczynce! No I caluje rodzicow, spisujecie sie na medal!
  KochamN xoxo

  • Odpowiedź Alicjoneska 7 lutego 2018 at 16:38

   Mała ma szynę Koszli od tygodnia, nie chce ruszać chorą nóżką, rusza tylko stopą, nie chce wykonać żadnego ruchu z bioderka. Spotkał się ktoś z tym?

   • Odpowiedź admin 7 lutego 2018 at 16:41

    To nie brzmi dobrze 🙁 nigdy nie słyszałam o czymś takim! Myślę,że trzeba to skonsultować z lekarzem..

 • Odpowiedź Anonimowy 2 grudnia 2010 at 18:16

  witam,Sebastian. Mamy właśnie problem bo dzisiaj dowiedzieliśmy się że mały ma dysplazję lewego bioderka.martwimy się bardzo tym czy młody przyzwyczai sięszybko do tej rozwórki i jak będzie znosił ją na co dzień. mam pytanie jak Pani córeczka znosiła noszenie w pierwszych dniach?A i co to znaczy ze dziecko miało IIA albo III typ. pozdrawiam i będę wdzięczny za opowiedź na maila sebmccain@tlen.pl pozdrawiam życząc wszelkiej pomyslności

 • Twój komentarz